Athletics

Athletes of the Month

Two senior high and two junior high students will be recognized each month for their leadership, dedication, sportsmanship, and T-Birds spirit, both on the team and in their daily lives!

January

Senior Boy Senior Girl Junior Boy Junior Girl
Coming Soon
Coming Soon Coming Soon Coming Soon

November

Senior Boy Senior Girl Junior Boy Junior Girl
Park Letts Kalina MacIntyre Riley Johnstone Rees Victoor
Athletics Calendar

The following calendars may be subject to change, including cancellations due to school events or location changes. Please select the activity for more information.

Gym/ Practice Schedule:

Mon.
Tues.
Wed.
Thurs.
Fri.
A.M. Practice
Main Gym
3:45-5:25 pm
Main Gym
7/8 BB Teams
8/9 BB Boys
 7/8 BB Teams
8/9 Girls BB
 Smashball
Small Gym
SR BB Girls
8/9 BB Girls
SR BB Boys
8/9 BB Boys
 Club VB
East Field
5:30-7:00 pm
Main Gym
 SR BB Boys
SR Girls VB
SR BB Girls
SR Girls VB
Small Gym
14U Club VB
Wrestling
Archery
Wrestling
 Club VB
East Field

Monthly Game Schedule:

About the RF Athletics Program

Program Philosophy & Athlete Expectations

R.F. Staples Secondary School recognizes that extracurricular athletics promotes sportsmanship, team building, good citizenship, high academic standards, and community responsibility.  Extracurricular athletics provide an opportunity for students to explore their unique talents outside of the classroom setting.  These activities demand a high level of commitment, excellence, and self-motivation, which will help prepare students for the challenges they will meet outside the school community.

It is a privilege for students to participate in extracurricular athletics.  Participation is voluntary and is not a requirement, nor an entitlement.  Therefore, extra time and effort are required of those who participate.  Since the reputation of the school is often judged by its extracurricular programs, high standards must be maintained.  Those who earn the privilege of representing RF Staples Secondary School in extracurricular athletics are expected to accept greater responsibilities as school citizens.

Participation in extracurricular athletics is open to all students provided they meet the general requirements as outlined in this handbook, and any requirements specific to the activity of their choice.

For more information about academic and behavioural expectations, please consult the Athletic Handbook 2017-18 or the Athletes Code of Conduct


Alberta School Athletic Associaton (ASAA)

The R.F. Staples Athletic Program is part of the North Central division of the Alberta School Athletic Association (NCASAA). Membership in the NCASAA allows our school teams to participate in zone and provincial tournaments. Representatives of schools that hold memberships in the NCASAA and ASAA vote on the policies and regulations that all school team sports will follow, keeping in mind the best interest of all student-athletes in their respective zone and province. To continue our school’s membership in these associations, the administration, coaches, and student-athletes must abide by these policies. For more information, please visit www.asaa.ca/ or read the ASAA Parent/Guardian brochure.


General Information

RF Staples Athletic Handbook 2017-18

North Central Zone ASAA Policy Handbook 2017

Alberta Schools’ Athletic Association (ASAA) Policy Handbook

ASAA Parent/Guardian Information Brochure

Academic Performance Tournament Evaluation Form

Student-Athlete Code of Conduct Agreement Form

Click on the team name to access that team’s document folder.

Past Athletes of the Month

October 2017

Senior Boy Senior Girl Junior Boy Junior Girl
       
Greg Kaliel
Meghan Campbell Josh Fagnan  Emily Buchak

September 2017

Senior Boy Senior Girl Junior Boy Junior Girl
Aidan Walker Leanne Kohlsmith Camryn Wiegand
2017-18 Fall Teams

Senior Boys Volleyball

Senior Girls Volleyball

Junior Varsity Boys Volleyball

Junior Varsity Girls Volleyball

Coach: Kyle Beattie

Carsten Bergeron
Reece Drezzick
Corson Hanlan
Greg Kaliel
Park Letts
Kieran Michalczuk
Chava Robles-Gonzales
Kaden Wiegand
Jacob Williston

Coach: Jay McIntyre

Mary Bokenfohr
Haley Chapotelle
Michaela Craig
Delaiya Dutchak
Jyllian Fairholm
Karis Huppertz
Kaylee Huppertz
Leanne Kohlsmith
Michelle L’Heureux
Kalina MacIntyre

Coach: Aaron Deas

Deano Allcock
Max Benham
Dylan Bianchi
Matt Burchett
Mackenzy Campbell
Shay Chapotelle
Liam Doke
Colby Gatzki
Kristopher Gibson
Mack Hay
Kolten Latrielle
Durrell Lefevbre
Ty Mitchell
Ethan Vekved

Coach: Denise Sturkenboom

Alexa Biro
Kailey Brandl
Megan Campbell
Hailey Jensen
Sarah Kingma
Delaney Lambert
Chloe Parrent
Mackenzie Sawchuk
Marissa Sturkenboom
Marissa Tabert

8/9 Boys Volleyball

8/9 Girls Volleyball

7/8 Boys Volleyball

7/8 Girls Volleyball

Coach: Dean Fagnan

Zach Basisty
Cole Beaver
Jonathan Belanger
Jonah Bennett
Josh Fagnan
Seth Fairholm
Riley Johnstone
Derek McCoy
Noah Michalzcuk
Thomas Oloske
Zaidyn Pipke
Dustin Volzke

Coach: Leanne Huppertz

Denise Greanya
Allison Huppertz
Erika Huppertz
Heidi Huppertz
Jade Isaac
Georgia Kaliel
Paytyn McNelly
Payton Shank
Paige Snyder
Camryn Wiegand
Jessica Woynorowski
Rees Victoor

Coach: Kendall Ducharme

Victoria Brett
Phaedra Bruens
Cadence Fedorvich
Emily Buchak
Dayna Kenyon
Ruby Kubinec
Breanna Senko
Jenna Taylor
Madison Teolis
Allie Wiks
Rhylie Woods

Alyssa Crawford
Alexus Sernes-Oakford

Coach: Kyle Beattie

Nicholas Barrett
Mason Beattie
Carter Gerig
Devin McCoy
Gavin Lucyk
Zach McCormick
Kale Meinczinger
Zaydin Nyuli
Blake Olsen
Kasyn Pipke
Dom Ouimet
Charles Rufiange
Erik Wylie

Cross Country Running

Golf

Coaches: Leanne Huppertz & Perry Kulmatyski
Cassandra Belanger
Joshua Brown
Moa Johnansson
Laurel Taylor
Shaye Weise
Coach: Derrick Toporowski

Football

Coaches: Jon Kramer, Shayne Frith-Smith, Brett Snell, Matt Juniper, Travis Darling, Jared Dejong, Jonathan Truckey

School Liaison: Jerry Buchko

 Deano Allcock
Tie Bakanec
Robert Bokenfohr
Achielle Boraski
Blake Borris
Brady Byvank
Isaac Cairns
Ashton Chartier
Adam Christenson
Quinten Courtepatte
Avery Cunningham
Mason Despins
 Drake Forbes
Shayne Gervais
Avery Griffin
Tristin Gross
Jared Hess
Domanic Hewko
Calum Holman
Aidan Huberts
Cameron Johnstone
Riley Johnstone
Matthew Lebeau
 Talen Le Clair
Austen Leigh
Cole Littlechilds
Elise Love
Waylon MacDonald
Cole McLaren
Jack Nider
Evan Patriquin
Scott Phillips
Hunter Ricci
Jason Rollison
Brendon Schiewe
Patrick Skuban
Joshua Surcan
Stephen Tkachyk
Brendan Verbeek
Curtis Vesely
Wyatt Victoor
Joseph Wadley
Aidan Walker
Addison Weir
Logan Woods
2017-18 Winter Teams

Senior Girls Basketball

Senior Boys Basketball

Junior Varsity Girls Basketball

Junior Varsity Boys Basketball

Coaches: Rod Carlyon & Margaret Benham
Kaylee Benham
Mary Bokenfohr
Shona Breitkreuz
Haley Chapotelle
Delaiya Dutchak
Moa Johansson
Sarah Kingma
Elizabeth Kwon
Madison Lunger
Chloe Parrent
Mackenzie Sawchuk
Brooke Stewart
Shaye Wiese
Coach: Ken Williston

Deano Allcock
Carsten Bergeron
Isaac Cairns
Suber Dahir
Evan Felstad
Colby Gatzki
Dalton Greanya
Durrell Lefebvre
Jayden Pidsadowski
Chava Robles-Gonzalez
Aidan Victoor
Jacob Williston
Logan Woods

Coach: n/a
Coach: Lee GermAnn
Max Benham
Dylan Bianchi
Mackenzy Campbell
Manasseh de los Reyes
Liam Doke
Ethan Egert
Devon Hegedus
Curtis Plamondon
Gavin Sanftl
Mason Shepard
Aiden Walker

8/9 Girls Basketball

8/9 Boys Basketball

7/8 Girls Basketball

7/8 Boys Basketball

Coach: Brett Seatter
Coach: Pierre Ouimet
Coach: Joanna Dautel
Coach: Wayne Rufiange

Senior Wrestling

Junior Wrestling

Coaches: Meaghan McKenzie, Griffin Woods, Hannah Grainger Coaches: Meaghan McKenzie, Griffin Woods, Hannah Grainger

2016-17 Spring Teams

Senior Badminton

Junior Badminton

Coaches: Jon Radke, Ian Glynn Coach: Dean Fagnan

Girls Doubles:

Amanda Mcdonal & Avery Creech
Brooke Wolfe & Shona Breitkreuz

Boys Doubles:

Ariel Koenig & Levi Foster
Jett Ziehe & Josh Lemoine (Silver Zones)
Dawson Petryshen & Michael Ashton

Mixed Doubles:

Hannah Grainger & Ryan Bizuns
Cassandra Belanger & Chase Campbell

Singles:

Aaron Felstad
Bryan Borst
Curtis Vesely
Greg Wallace
Chava Robles-Gonzalez (Silver Zones)
Evan Felstad
Kaylee Benham
Karis Huppertz

Coach: Meaghan McKenzie
Junior

Desiree Miller

Intermediate

Kaylee Huppertz
Laurel Taylor
Cody Roberts
Tyler Roberts
Josh Verbeek

Senior

Maygen Fairholm
Levi Foster
Tyson Holgate
Bryan Letts
Cameron Taylor
Emily Oloske
Emma Seigle
Nathanael Tabert

Team Achievements

2017-2018

Volleyball:

  • JV Boys – First in Zone

Cross Country:

  • Moa Johannson – 3rd in Zone (sr girls)
  • 5 students qualified for provincials

Football:

Basketball:

Wrestling:

Badminton:

Curling:

Track and Field:

2016-2017

Volleyball:

  • 8/9 Boys – First in Zone

Cross Country:

  • Nathanael Tabert – 1st in Zone(sr boys)
  • 9 students qualified for provincials

Football:

Basketball:

  • 8/9 Boys – First in Zone
  • SR Boys – 3rd in Zone
  • SR Girls – 3rd in Zone

Wrestling:

Badminton:

  • Singles: Chava Robles-Gonzalez – Silver in Zones
  • Doubles: Jett Ziehe & Josh Lemoine – Silver in Zones

Curling:

  • Mixed Team: Karis Huppertz, Lamontt Montgomery, Kaylee Huppertz, Matthew Burchett – Gold in Zones
  • 10th year in a row winning gold for mixed team

Track and Field:

Coaching Resources
  • All coaches must complete a current criminal record check, a vulnerable sector record check, and a concussion course. First Aid/CPR certification is an asset.

Current coaching opportunities:

  • GIRLS – Junior Varsity (JV) Basketball Coach (gr. 10 & 11)
  • BOYS – 8/9 Basketball Coach
  • GIRLS – 7/8 Basketball Coach
  • BOYS – 7/8 Basketball Coach

Coaching Links

For more information or to volunteer as a community coach, please contact the athletic director.

Game Results

Senior volleyball and basketball teams will use this form to submit game results. Results will be uploaded to the ASAA and team rankings will be calculated.